top of page

AKILLI EV SİSTEMLERİ (SMART HOME)

Son günlerde hayatımızda önemli derecede etkisi olmaya başlayan teknolojik gelişmelerden biri de “Akıllı Ev Sistemleri.”

Akıllı ev sistemleri entegre bir yapıdadır ve evinizi çepeçevre sararak evinizin her noktasında etkin rolde olmanızı sağlar. Evde olmadığınız fakat aklınızın evde kaldığı zamanlar artık geride kalıyor. Akıllı ev sistemleri ile aynı evdeymişsiniz gibi evinize müdahale edebiliyor, gerekli kontrolleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Akıllı ev sistemleri denildiğinde aklımıza gelmesi gereken ilk şey ev otomasyonudur. Akıllı ev sistemlerinin diğer önemli parçaları ise aydınlatma, güvenlik, ısı ve enerjidir.Bu konularda mevcut olan sistemlere detaylı bir şekilde bakacak olursak, akıllı ev kavramının aslında ne ifade ettiğini de daha detaylı görebiliriz.

Akıllı ev otomasyonu, aydınlatmadan güvenliğe, ısıdan enerjiye akıllı bir evin tüm parçalarını ifade eder. Bu sistem, sıraladığımız tüm bu işlerin otomatik bir sistem eliyle yapılmasını sağlar.

Akıllı ev otomasyonu siz evde olmasanız bile tüm ışıkları otomatik olarak kapatmanızı sağlar hatta siz evinize gelmek üzereyken sizin önceden belirlediğiniz ışıkları otomatik olarak açar.

Bunun yanı sıra akıllı bir eve sahip olduğunuzda pek çok kameralı ve sensörlü güvenlik sistemi, akıllı evinizin bir parçası olacak ve size dertsiz bir güvenlik hizmeti sunacaktır. Akıllı kilitten duman dedektörüne, pencere dedektöründen hareket sensörüne, su basma sensöründen akıllı prizlere kadar tüm akıllı ev cihazlarını sistemin dokunmatik kontrol paneli ile evden ya da IOS ve android yazılımlı diğer mobil cihazlardan veya bilgisayar ile bulunduğunuz her yerden ve her zaman kontrol edebilirsiniz. Pek çok imkâna sahip bu sistem ile evinize gerçekten de çağ atlatabilirsiniz.

Bu anlattıklarımızı bir kaç örnekle somutlaştırabiliriz.

Akıllı Prizler, günlük hayatta karşılaşılan sorunların çözülmesinde büyük bir rol oynar. Satın almayı rahatlıkla gerçekleştirdikten sonra kurulumu ve kontrolü de gerçekten kolaydır.

Tost makinesini prizde unuttum mu? Ütüyü prizde unuttum mu? gibi soruları düşünmenize artık gerek yok. Bu korkuların önüne akıllı prizler ile geçebilirsiniz. 

Su basma dedektörleri evinizin herhangi bir noktasına su değdiği anda akıllı telefonunuza veya tabletinize bir uyarı göndererek önlem alabilmenizi sağlıyor.

Örneğin, Siz tatildeyken, açık unuttuğunuz musluktan taşan su ile temas eden sensör, size telefondan uyarı gönderip, aynı zamanda motorize vanayı kapatabiliyor. Böylece siz evde değilken ya da uyurken meydana gelebilecek bir su basmasının önüne geçmiş oluyorsunuz. 

Akıllı Ev Sistemleri’nin belki de en gösterişli ürünleri olan akıllı aydınlatmalar elbette yalnızca dekor amaçlı kullanılmıyorlar. Yoğun günlerin ardından eve gelince ışıkları açmak bile çok zahmetli ve yorucu olabiliyor. Bu yüzden akıllı aydınlatma sistemlerini kullanmak size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Diğer taraftan sistem, güvenlik amaçlı olarak programlanan senaryoya göre, siz evde yokken değişik odaların ışıklarını belirli aralıklarla yakıp söndürebilir.

Ayrıca konunun bir de tasarruf boyutu vardır: Çeşitli sensörler akıllı ev otomasyonunun olmazsa olmaz parçalarıdır.Hatta gece kalktığınızda, yatak odanızdan çıkarak mutfak gibi farklı noktalara yöneldiğinizde sensörlü aydınlatmalar sayesinde bu yürüyüş yolunu otomatik olarak aydınlatabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi, ev ve iş yerlerinin güvenliğini sağlamak her zaman kolay olmuyor. Akıllı güvenlik sistemleri bu konuda sağladığı kolaylıklar ile dikkatleri üzerine çekiyor. Akıllı ev teknolojileri, içiniz rahat bir şekilde evinizi ya da işyerinizi boş bırakabilmenizi sağlıyor.

Bu tür sistemler özellikle kameralar ile donatılıyor ve cep telefonları ile entegre hale getiriliyor. Bu sayede siz evde olmasanız dahi, kapınıza hangi saatte kimin geldiğini öğrenebilirsiniz.

Dolayısıyla kapınızda ya da evinizin çevresinde şüpheli bir durum olduğunda da derhal bundan haberdar olabilirsiniz. İşte bu ve benzeri durumlarda telefonunuza gelen uyarılar sayesinde önlem alarak evinizi ve kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Kapı Açma Fonksiyonu

Akıllı kilit sistemleri sayesinde, yanınızda anahtar taşımanıza gerek kalmadan evinize girip çıkabilirsiniz. Hatta siz işyerinizdeyken ailenizden biri eve girmek istediğinde onlara kapıyı açabilirsiniz.

Örneğin, çocuğunuz okuldan geldiğinde yanına anahtarını almayı unutmuş olabilir. Siz, kapının önündeki kişiyi akıllı güvenlik kamerasından görerek bulunduğunuz konumdan kapıyı açabilir çocuğunuzun içeri girmesini sağlayabilirsiniz.

Bu küçük senaryolar sık sık çoğumuzun başına geliyor ve hepsinin üstesinden gelmek Akıllı ev Sistemleriyle artık çok kolay. 

Akıllı ev teknolojileri, güvenlik ve aydınlatma gibi konuların yanı sıra ısı ve enerji konusunda da avantajlar sunuyor.

Bunları genel olarak ev ısısının istenilen seviyede tutulması, siz uyurken veya evde yokken ısı düşürülerek enerji tasarrufu sağlanması veya her odayı ayrı bir dereceye kadar ısıtabilme gibi çeşitli avantajlar olarak ifade edebiliriz.

Akıllı ev teknolojileri kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenebilir ve bu şekilde yaşamı kolaylaştıran bir imkan tesis edilebilir. Isı ve enerji bu konunun sadece bir dalı olsa da, özellikle çocuklu aileler için en önemli nokta olabilir. .

Kombi ve Klima Kontrolü

Mevsim her ne olursa olsun klimanızı kontrol etmek ister misiniz? Akıllı ev sistemleri ile bu mümkün. Sistem, cep telefonunuzdan sizin nerede olduğunuzu takip etmektedir. Hava sıcaklığı belirli bir seviyenin üzerinde ise eve gelmenize yakın “Klimayı çalıştır” dediğiniz anda klima çalışacak ve siz de serin bir eve gelmiş olacaksınız. Yine aynı şekilde hava sıcaklığı belirli bir seviyenin altındayken de aynı işlemi uygulayarak evinizin sıcaklık seviyesini kontrol edebilirsiniz.

Akıllı Radyatör Vanası ile dünyanın öbür ucunda dahi olsanız radyatörünüzün ısısını ayarlayabilirsiniz. Akıllı telefon, bilgisayar ve tabletten kontrol ile hem tasarruf edebilir hem de konforlu bir hayat sürebilirsiniz.

Eğer siz de akıllı ev teknolojilerine güveniyor, evinize çağ atlatmak istiyorsanız, yaşamınızı kolaylaştıracak akıllı ev sistemlerini tercih edebilirsiniz.

akıllı ev-min.png
smart-homes-akıllı-ev-sistemleri-kurulum-montaj-satış

İHTİYACINIZA UYGUN SİSTEM BİLGİ,

KEŞİF VE TEKLİF İSTEMEK İÇİN:

bottom of page