top of page
multı switch- uydu-anten-satellite-sat-min.jpg

MERKEZİ UYDU ANTEN SİSTEMLERİ

 

 1-MULTI SWİTCH SİSTEMİ 

Multı switch sistemi apartmanlar da tercih edilen ortak uydu anteni dağıtım sistemidir.Çanak (uydu) antenleri tercih edilen kanallar doğrultusun da çatı ya kurulup,antenlerlerden gelen sinyali multiswitchlerle dairelere kullanılacak tv noktası kadar kablo ile  dağıtımını gerçekleştirir.Televizyonlar dahili veya harici uydu alıcıları (receiver) ile multi switchlerden gelen sinyali görüntüye çevirir.

 2-HEADEND(QAM) SİSTEMİ 

Headend nedir, ne işe yarar?

Headend; SMATV sistemlerinin TV yayınlarının alınıp düzenlendiği ana merkez demektir.Bu yayınlar; uydudan, kablodan, yerel vericilerden ve çeşitli kaynaklardan alınan yayınlardır.

Smatv sistemi ne demektir ?

SMATV (Satelitte Master Anten TV) teriminin anlamı; Merkezi Uydu Anten TV sistemidir.

SMATV iki formatta karşımıza çıkar. 1- RF Dağıtım 2-Geniş Bantlı Dağıtım. (RF + Uydu Bandı)
RF Dağıtımda; Çeşitli uydulardan (Turksat, Digitürk, Hotbird, Astra vb…) alınan belirli sayıda TV ve Radyo kanalı tek bir merkezde toplanarak, yerleşim yerlerinde kablolarla dağıtılır.

Yayının TV’ye verilmesi için herhangi bir ara yüze (Receiver,decoder…vs) İhtiyaç yoktur.Direkt olarak prizden TV ye kablo bağlantısı yeterlidir.

Geniş Bantlı dağıtımda; hem yayınların direk olarak TV cihazlarından alınma imkanı vardır. Hemde; herhangi bir noktada.. uydu platformlarının (Digitürk, D-Smart..) yayınlarını uydu alıcı takarak izleme imkanı vardır.Ayrıca; basit ve ucuz bir uydu alıcı ile de.. isteyenler; headend sistemine konulan uydu antenlerdeki tüm TV ve Radyo yayınları izleyebilirler – dinleyebilirler.

head end-quam-digital -uydu anten-merkezi-kablolu tv-min.jpg

DVB-C ( QAM ) Headend Sistemleri.

Son yıllarda üretilip satışa sunulan LCD – LED – PLAZMA televizyon alıcılarının DVB-T ve/veya DVB-C Tunerli olmaları;

Merkezi Uydu Tv dağıtım sistemlerinde yeni alternatif çözümler sunmaktadır.
Klasik Headend (ana yayın merkezi) sistemlerindeki kanal frekans bandının sınırlı olması, HD yayınların (yüksek çözünürlüklü) Analog sistem ile iletilmesinin mümkün olmaması..
artık günümüz TV alıcıları, DVB-T ve DVB-C transmodülatörler ve modülatörler ile sorun olmaktan çıkmıştır.

Eski tip Headend sisteminizdeki 1 Analog TV kanalına karşı gelen bir frekanstan DVB-C modülatör ilavesiyle 10 SD veya 4 HD TV yayını.. DVB-T modülatör ilavesiyle 5 SD veya 2 HD TV yayını mevcut sisteme ilave edebilirsiniz.
Bu modulatörler ile; uydulardan aldığınız yayınları, kapalı-devre televizyon kamera sistemleri ( CCTV ) ya da video oynatıcılardan alacağınız ses / video sinyallerini DVB-T ve DVB-C standartı kullanan herhangi bir TV’ye gönderebilirsiniz.

Ekran ve klavyesi vasıtası ile veya USB arayüzü ile bilgisayara bağlanarak TV kanalarının konfigürasyonunu yapabilirsiniz. RF birleştirici sayesinde mevcut anten sinyallerinden module edilmiş kanallar kolaylıkla eklenebilir.

Ayrıca diğer modulatörler ve herhangi RF sinyalleri ile seri bağlanılarak SMATV sistemindeki bir koaksiyel kablodan geçen kanal sayısı istenilen miktarda arttırılmış olur.

Daire İçindeki Tüm Odalardan İzlenebilir:

Diğer pek çok televizyon sisteminin aksine Merkezi TV’de (SMATV) tüm odalara yayın verilir. Yani daire içerisinde birden fazla televizyon varsa, tüm televizyonlardan yayınlar izlenebilir. Ve dahası; bir odada maç izlenirken, aynı anda bir diğer odada film izlenebilir. Üstelik daire içinde daha fazla odaya televizyon yayını vermenin ilave bir maliyeti de yoktur!

 

 

Yayınları İzlemek İçin İlave Bir Cihaza İhtiyacı Ortadan Kaldırır:

Yayınlar; herhangi bir uydu alıcısı kullanımı, çanak anten kurulumu, platform aboneliği ve abonelik ücretine ihtiyaç duymadan alınır.  Turksat, Hotbird ve Astra gibi şifresiz uydu kanallarının yanınında, Dijitürk, D-Smart ve FilBox gibi platformların da kanalları eklenerek, en sevilen kanallara kolay ve kesintisiz erişim sağlanır!

 

 

7/24 Çalışacak Dayanıklılığa Sahiptir ve Arıza Riskleri Çok Düşüktür:

Merkezi TV Sistemi ürünler 365 gün 24 saat kesintisiz çalışacak şekilde üretilmektedir. Dolayısıyla bu profesyonel ürünler bireysel uydu TV çözümlerinin aksine çok daha dayanıklıdır ve arıza riskleri çok düşüktür. Ayrıca ülkemizde yerli üretim ile 20 yılı aşkın süredir üretilen bu sistemlerin geniş bir uygulama ve servis ağı da bulunmaktadır!

 

 

Çanak Anten Kirliliğine Son Verir ve Yaşam Birimlerine Prestij Katar:

Merkezi TV sistemi oteller ve hastane gibi çok odalı birimler için zorunlu bir çözüm olduğu gibi, site ve rezidans gibi toplu konutlar içinse hem büyük kolaylık hem de prestij öğesidir. Diğer TV uygulamaları bina tesisatında karmaşaya yol açacağı gibi, çanak anten kirliliği gibi sonuçları da beraberinde getirir!

 

 

İnternet Bağlantısı, Kota Aşımı ve Düşük Hız Gibi Sorunlarla Karşılaşılmaz:

Yeni nesil TV çözümlerinden bazıları internet bağlantısı gerektirmektedir. İnternet bağlantı hızları ve maliyetleri Türkiye şartlarında yüksek olduğu için, internet bağlantısı istemeyen Merkezi TV çözümleri hem maliyet hem de ülke şartları (altyapı) düşünüldüğünde en doğru çözüm olarak öne çıkar!

Aes olarak 20 yılı aşkın tecrübemiz ile birçok site,otel ve apartmalara uygun uydu anten sistemlerini başarı ile uygulayıp,teknik destek vermeye devam ediyoruz.

İHTİYACINIZA UYGUN SİSTEM BİLGİ,

KEŞİF VE TEKLİF İSTEMEK İÇİN:

bottom of page